Přístrojové vybavení

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 16. 06. 2006

CT (počítačová tomografie)
CT dokáže, na rozdíl od RTG, pacienta zobrazit v příčných řezech ) – výrazně lépe se tedy v CT obraze lékaři orientují a veškeré patologie jsou zřetelnější a snadněji odlišitelné.

EKG 12ti svodové, kardiomonitor
(zvířata jsou při anestezii plně monitorována pomocí přístrojů)

K monitorování životních funkcí se používá:

-pulsní oxymetr
-monitor životních funkcí - monitoruje mimo jiné srdeční a dechovou aktivitu
-narkotizační přístroje kontrolují frekvenci a objem vydechovaného vzduchu a procento kyslíku ve vdechovaném vzduchu. V případě nutnosti zajišťují umělou plicní ventilaci.
-součástí vybavení je i centrální rozvod plynů na operační sály

RTG: Skiagrafie, skiaskopie
K RTG vyšetření používáme výkonný skiagafický přístroj, vyvolávací automat zajištující standardní kvalitu snímků, rtg stůl s mobilní clonou a plovoucí deskou.
Zelený i modrý systém vyvolávání. 2x skiaskopický přístroj s C-ramenem a 19cm zesilovačem.

USG
Vyšetření probíhají na universálním usg přístroji s barevným dopplerovským zobrazením a sondami 7.5 lineární, 5 konvexní, 3.5 konvexní a 3.5 sektorovou kardiologickou a s bioptickým příslušenstvím pro precizní odběry vzorků.

Inhalační anestézie, řízené dýchání. Bezpečná inhalační anesteze, zajistí spolu s monitorováním pacienta při operaci vysokou bezpečnost narkózy i u starých a nemocných pacientů.

na obou operačních sálech

Chiratom 400

elektrický skalpel se používá při operacích k řezu tkání nebo ke stavění krvácení drobných cév. Je na obou operačních sálech

Endoskopie
Endoskop je optický přístroj pro zobrazování vnitřních dutin. Provádíme endoskopická vyšetření rigidními i flexibilními endoskopy:

- flexibilní i rigidní bronchoskopie nám umožňuje vyšetření horních dýchacích cest, případně odstranění vdechnutého cizího tělesa, odběr bioptátů.
- gastroskopické vyšetření k diagnostickým i chirurgickým zákrokům v jícnu, žaludku, i k odstraňování spolknutých cizích těles a odběry bioptátů.
- colonoskopické vyšetření tlustého střeva
- cystoskopii - vyšetření močového měchýře větších fen

 

 

Laboratorní vybavení

Mikroskop Karl Zeis je přístroj sloužící k pozorování objektů příliš malých, aby byly viditelné pouhým okem. Slouží k vyšetřování krevních nátěrů, močového sedimentu, k cytologickému vyšetření. Mikroskop je nenahraditelný zejména v dermatologii – vyšetření kožních seškrabů na přítomnost parazitů, trichoskopie (vyšetření chlupů), vyšetření kožních otisků na přítomnost dermatofytových plísní, kvasinek a baktérií. )

Otoskop - Pomocí otoskopu je lékař schopen podrobně vyšetřit zevní zvukovod a bubínek

Přímý oftalmoskop - ruční přenosné zařízení se zabudovaným osvětlením umožňující očnímu lékaři jednoduché vyšetření sítnice.

Refraktometr - slouží k měření hustoty (specifické hmotnosti) tekutin, zejména moči.

Glukometr slouží k okamžitému měření hladiny glukózy v krvi. Důležitý je zejména pro diabetiky a pacienty s insulinomem.

Kryokauter

Kryochirurgie využívá rozrušení tkáně při hlubokém zmražení kapalným dusíkem, jedná se o účinou a šetrnou metodu odstranění například nádorů v dutině ústní.

Infuzní pumpy a injekční dávkovače slouží k přesnému dávkování infuzních roztoků nebo jiných léčiv aplikovaných do žíly.

Ortopedická vrtačka, vysokootáčková fréza, rozsáhlé instrumentárium, včetně čtyř kompletních ortopedických sad.

Automatický injektor slouží k podání kontrastní látky do žíly při CT angiografickém vyšetření.

Mikromotor NSK mio – je využitelný jako vrtačka kostí a zubní. Se speciálním násadcem se dá taky použít k leštění skloviny po odstranění zubního kamene ultrazvukem.

Woodpecker UDS-L je určen k odstraňování zubního kamene a ošetření kořenového kanálku.

Generátor kyslíku Mediline dodává vzduch s vyšší koncentrací kyslíku, než je koncentrace v ovzduší. Je mimořádně důležitý pro pacienty s akutním srdečním selháním a pacienty s dechovými obtížemi (pneumothorax, astma..).

Sterilizace je zajištěna špičkovým desinfekčním programem celé kliniky, strojovým čištěním podlah, rozmístěním germicidních zářičů, autoklávováním i horkovzdušnou sterilizací podobně jako v humánní medicíně.
Inkubátor

Další foto